Tasarım: Cemil Cahit YAVUZ

05.09.2017

Daha önce çalıştığım Uluslararası Hotel Zincirinin birisinde Yurtdışı merkez ofisten yıl sonuna doğru bir yazı ile ”gelecek 5 yıl içerisindeki hedeflerimi” sordular. Ne? Bir değil, iki değil tam 5 yıl!!!
Master plan formu göndermişlerdi. Yıl bazlı ve her yıl için nasıl bir planınız olacak ise forma ekleyin diye. Ama önce bir SWOT analizi yapmamızı ve kendimizin (burada işletmenin performansından söz ediyorum) son durumunu netleştirmemizi istiyorlardı.
3 ana başlık altında planımızı istediler.
1.Anahtar pozisyonlarda, kaç çalışanınızı (% 10 geçmeyecek şekilde) boş olan mevkilere nasıl hazırlayacaksınız?
2. Bu planları çalışanlara nasıl duyuracaksınız?
3.İşten ayrılmaları mevcut duruma göre %5 daha nasıl azaltacaksınız ?
Bunlar için;
• Bunu nasıl başaracaksınız?(Stratejiler ve taktikler)
• Bu taktiği niçin seçtiniz?
• Bunu gerçekleştirmek için maliyetiniz ve kaynaklar neler?(Bizden ne istiyorsunuz)
• Sonuç ne olacak ve nasıl ölçülecek?
• İşin sorumlusu kim olacak?

Sezonun durumu kötü idi, bir sonraki gün neler yaşayacağız bilmiyoruz, yeni sezon içinse belirsizlik devam ediyordu. Ben ise Yönetim Kurulu Kararı ile birçok kişinin -hem de uzun yıllar çalışmış personelin- sırayla iş sözleşmesini feshediyorum. Değil anahtar pozisyonda, normal personel bile işten ayrılıyor. Böyle bir traji-komik durum yaşadım.
Stratejilerini uzun vadeli planlayan ve her ne olursa olsun bu plana sadık kalabilen kurumsal işletmeler krizlerden de büyüyerek çıkabiliyor. Çok önem verilen İnsan Kaynakları ve Eğitim bölümü onun için organizasyonel yapıda CEO Yardımcılığı Pozisyonuda
İşte asıl gerçek bu.!!