Farkında mısınız bilemem,
TV reklamlarında, iletişim mecralarında tüm işletmeler bireysel/kişisel hizmete yönelmiş vaziyette.
Reklam kampanyalarına bakın. Tek hedef hizmet/ürün alan kişiyi mümkün olduğunca memnun etmek. Müşteriyi/tüketiciyi kendilerine çekmek için birçok farklı uygulamalar yapıyorlar.
Artık tüketici sadece indirim ile ilgilenmiyor. Verilen hizmet veya sunulan üretimin tatmin derecesine ve kalitesine de bakıyor.
Akaryakıt Şirketleri önce market hizmeti verdiler. Daha sonra Cafe hizmeti eklediler. Küçük atıştırmalıklar sunuyorlar. Tuvaletleri her zaman temiz tutmaya çalışıyorlar. En önemlisi ‘Elemanları’ eğittiler. Bu işlerin sadece teknoloji ve lux ile olamayacağının farkına vardılar . Dikkat edin üniformalar yenilendi, insanlar güler yüzlü, çevre tertemiz. Çocuk oyun parkları, yeşillikler ve en son olarak da işi motoru ile gelen müşteriler için kask ve eldivenlerini koyacağı dolap yapmaya kadar ilerletmişler. Hedef kitle belirlenmiş ve ihtiyaçları analiz edilerek bu istasyonu çekim yeri olarak algılanmasını sağlamışlar.
Bakıyorsunuz Büyük Marketler zinciri ‘’Mahalle Bakkalı, manavı, kasabı, fırını ‘’ haline dönüşüyor. Et Reyonunda çalışan görevli müşteriye diyor ki; ‘ Kızınızın sevdiği etlerden…’
Ekmekler için fırın koymuşlar, taze pişmiş çeşit çeşit ekmekleri sıcak sıcak sunuyorlar.
Yıllar önce butik işleten kuzenim ile birlikte MUDO sahibi Mustafa Taviloğlu bey ile bir görüşmemiz olmuştu. 3 Milyon’’ Mudokart’’ Müşterim olsun başka bir şey istemem demişti. Üzerinden 25 yıl geçti. Şimdi müşteri kartı uygulaması ne kadar yaygın.
Hep söylemişimdir hizmet sektöründe detaya önem vermek çok önemli. Konaklama hizmetinde yıllarca tek hedefimiz misafiri konakladığı sürece memnun etmek ve tekrar gelmesini sağlamaktı. Bu sistem Misafir İlişkileri Departmanının önemini ortaya koyuyor, CRM olgusunu ön plana çıkarıyordu.
Bu anlatılanların hepsinin ilk uygulamalarını yıllar önce Turizm tesisleri zaten yapıyordu. Yıllar sonra Hizmet kalitesinin düştüğünden, yetersiz personelden, bilgili personel olmayışından yakınır olduk.
Şimdi silkinme zamanı. Hedefimiz belli. Bir kez yaptık. Şimdi yine başarabiliriz. Müşteri sadakati kadar çalışan sadakatini de gerçekleştirmemiz gerekiyor. Resimde de görüldüğü gibi taşları, dengeleri de gözeterek, dikkatlice ve titizlikle yerleştirmek gerek. Bu da insan kaynağı olarak çalışanları sadece ‘’kelle’’ sayısı olarak görmeyip onlara değer vermekten ve onlara yatırım yapmaktan geçiyor.
Artık yeni nesil de iş bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyor ve işinde başarılı olarak istikrarlı bir şekilde çalışma zevkinin tadını almak istiyorlar.

Sevgiyle……