22.05.1960 yılında Gaziantep’ de doğan Adil Tekin ÜZÜMCÜ, Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Turizm İşletme Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur.Daha sonra aktif iş yaşamı ile paralellikte Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Bölümünü bitirmiştir.Hayat boyunca öğrenme felsefesi görüşünde olduğundan 3. kez Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Marka İletişimi Ön Lisans Bölümünden mezun olmuştur.
Evli ve 1 çocuk babasıdır.
Uzun süre kendisinin de ortağı olduğu birkaç üretime yönelik şirketlerde yöneticilik yaptıktan sonra 2000 yılındaki ekonomik krizde şirket hisselerini devrederek , 2001 yılında TC Turizm Bakanlığı’nda Sektöre ara kademe nitelikli eleman yetiştiren merkezlerde eğitmen olarak çalışmaya başlamıştır.

2004 yılında özel sektöre transfer olmuş , bünyesinde 3000 kişiyi barındıran CİNER GRUBU, TURİZM HAVACILIK BÖLÜM BAŞKANLIĞIN’ da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak PWC firması ile birlikte yürütülen İnsan Kaynakları projelerin de birlikte çalışmıştır.

2005 yılında grubun Antalya’da bulunan tesislerine (Park Kemer Marina ve Larespark Hotel5* İnsan Kaynakları Şefi olarak atanmıştır. İşletmelerin insan kaynakları politikasının belirlenmesi, işe alım süreçleri, kariyer yönetimi, performans değerlendirme uygulamalarını yürütmüştür. Daha sonra 2006 yılı başından 30 Eylül 2008 tarihine kadar Larespark Hotel Eğitim Müdürlüğü görevini üstlenmiş olup yeni insan kaynakları projelerini başarıyla yürütmüştür.

Hotel, RIXOS Gurubu bünyesine katılınca Ekim 2008 itibariyle geçici olarak Rixos Hotels Merkez Ofis de Eğitim Müdürlüğü yapmış, gurubun merkezi eğitim bütçelerinin(Yurtiçi ve yurtdışı toplam 12 tesis ve 4500 çalışanı kapsayan) hazırlanması ve konsolide edilmesi, eğitim organizasyonlarını yürüttükten sonra 2010 yılında Rixos Lares Otel de İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak Şubat 2011 yılına kadar çalışmıştır.
Şubat 2011 yılında Rixos Premium Belek Hotel’e Eğitim Müdürü olarak atanmış olup Aralık 2012 yılına kadar bu görevi yürütmüştür. Şirketin yeni yapılanma sürecinde Eğitim departmanlarını kapatma kararı neticesinde Rixos Grubundan ayrılmıştır.

05.12.2012 yılında İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak Maritim Pine Beach hotele başlamış ve bu sürede Serik Merkezi Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile ‘’Mesleki Eğitim’ kursları düzenlemiş, işletme çalışanlarının-yaklaşık 100 personel- mesleklerinde geçerli bir sertifikaya sahip olmalarını sağlamıştır. Mart 2015 ‘de İşletmeden ayrılmıştır.

Mart 2015 Özak Global Holding bünyesinde faaliyet gösteren AKTAY OTELCİLİK TURİZM A.Ş ‘ den gelen bir teklif ile Ela Quality Resort Hotel’ de İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü görevini üstlenmiş ve İcra Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur.1.Aralık.2015 tarihi itibariyle ayrılmıştır.

Mart 2016; Akkanat Holding’ e bağlı Turizm işletmelerinden birisi olan Kempinski Hotel The Dome’ da Excom Üyeliği ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak Ocak 2017 tarihine kadar görev yapmıştır. Bu sürede Uluslararası otel zinciri Kempinski ortak iletişim sisteminde çoklu tesislerdeki sistem, prensip ve kültür oluşturma ve de özellikle eğitim disiplini konularında tecrübelere sahip olmuştur. Yaşanan sektörel durgunluk sebebi ile işletmenin ilk defa uzun süreli(4 ay) kapatma kararı neticesinde görevinden ayrılmıştır.

Nisan 2017- Haziran 2017 Ünal Akpınar Gurubuna bağlı Sunrise Park Hotel ve Starlight SPA& Convention Center Hotellerinin bağlı olduğu 3800 yatak kapasiteli WOS HOTELS, World of Sunrise Hotellerinin İnsan Kaynakları ve Eğitim Koordinatörlüğü görevine getirilmiş, Genel Müdür değişikliği sebebi ile görevinden ayrılmıştır.
Daha sonra Martı Turizm İşletmeleri’ ne bağlı tesislerden Tekirova Martı Myra Tatil Köyü İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak bir sezon çalışmış ve Kasım 2019 itibariyle görevinden ayrılmıştır.
Halen serbest olarak İnsan Kaynakları Organizasyonel Gelişim, Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı yapmaktadır.

Verdiği, Misafir Memnuniyeti,Yönetici Geliştirme,Beden Dili, Etkili İletişim, Kaliteli Servis Anlayışı, Sosyal Davranış, Etiket Protokol, Çatışma Yönetimi, Öfke Yönetimi-Stresle Baş edebilme, Takım olma, ‘’Y’’ Kuşağını Yönetme, Takım Koçluğu, Süreç Yönetimi, Diksiyon ve Etkili Konuşma Teknikleri gibi çeşitli eğitimlerin yanında Üniversitelerin sektöre yönelik Fakültelerinde ve çeşitli zirvelerde konuşmacı olarak yer almaktadır.